YOZGAT İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ
  • Neredeyim :

Gezici Kütüphanemiz Teslim Alındı

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce, 2017 yılında 5 adet çağdaş gezici kütüphane yaptırılmış ve bir tanesi de 13.07.2017 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda gerçekleştirilen törenle, Sayın Bakanımız Nabi AVCI tarafından İl Müdürümüz Metin HALICI'ya teslim edilmiştir. 

Teslim alınan bu gezici kütüphane aracı, gerekli teknik donanıma ve estetik iç mekânlara sahip olarak tasarlanmış ve fabrikadan anahtar teslim alınmıştır. 

Abbas Sayar Gezici Kütüphanesi adını verdiğimiz gezici kütüphanemizde; Her tür iklim koşulunda kullanılabilecek gezici kütüphanelerin içinde her kesime uygun güncel koleksiyonlar, 1591 Kitap, eğitici ve öğretici amaçlı kullanılmak üzere LCD televizyon, DVD oynatıcı, internet bağlantısı bulunan 6 dizüstü bilgisayar, mini buzdolabı, 1 adet yazıcı, 4 adet araç tipi kamera, 1 adet mobil kayıt cihazı, okurlar için tasarlanmış oturma grubu ve gezici kütüphane çalışanları için gerekli her türlü araç gereç bulunmaktadır. 

Böylece vatandaşlarımız gezici kütüphaneler aracılığıyla sadece basılı bilgi kaynaklarına değil, elektronik ortamda sunulan bilgilere de erişebilecekler, aynı zamanda e-devlet uygulamalarını kullanabileceklerdir. 

15 Temmuz anma etkinlikleri sebebiyle halkımızın ziyaretine açılan gezici Kütüphanemizi Valimiz Kelam YURTNAÇ yerinde ziyaret ederek İl Müdürmüz Metin HALICI'dan kütüphane hakkında bilgi aldı.

İl Müdürümüz Metin Halıcı, gezici kütüphanenin kitap ve internete erişim imkanı olmayan dezavantajlı gruplar için kullanılacağını söyledi.

Yozgat Halk Kütüphanesi’nin ciddi bir kitap envanterine sahip olduğunu belirten Halıcı, “Ancak bazı köylerimizde veya huzurevi ve rehabilitasyon merkezlerimizde hayatlarını sürdüren hemşehrilerimiz var. Gezici kütüphanemiz bu vatandaşlarımıza hizmet verecek. İnterneti olmayan yerlerde internet hizmeti sunacak” dedi.

Halıcı, bakanlık tarafından 5 vilayete gezici kütüphane otobüsü verildiğini ifade ederek, “Bu illerden bir tanesi de bizim talebimiz doğrultusunda Yozgat oldu. Ayrıca gezici kütüphanemize ‘Abbas Sayar’ adının verilmesini talep ettik. Bakanlığımız bu talebimizi de olumlu karşıladı” diye konuştu.

Halıcı, gezici kütüphanenin “İnsan kütüphaneye gidemiyorsa, kütüphane insanın ayağına gider” ilkesiyle hizmet vereceğini aktararak, “Gezici kütüphanemiz kentteki bir vatandaş ile köydeki vatandaşın aynı olanaklardan yararlanmasını sağlıyor. Böylece bölgedeki bütün vatandaşlar, büyük bir halk kütüphanesinde bulunan her çeşit bilgi kaynağına, herhangi bir yerde ulaşma dolayısıyla bilgilenme olanağına sahip oluyorlar” ifadelerini kullandı.

  • 01-Gezici Ku¨tu¨phane.jpeg
  • 02-Gezici Ku¨tu¨phane9.jpeg
  • 03-Gezici Ku¨tu¨phane.jpeg
  • 04-Gezici Ku¨tu¨phane.jpeg
  • 05-Gezici Ku¨tu¨phane.jpeg
  • 06-Gezici Ku¨tu¨phane.jpeg
  • 07-Gezici Ku¨tu¨phane.jpeg
  • 08-Gezici Ku¨tu¨phane.jpeg