YOZGAT İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ
  • Neredeyim :

Gezici Kütüphanemiz Ulusal Basında

Abbas Sayar Gezici Kütüphanemiz Faaliyetleriyle Ulusal Basında da yerini buldu. (Hürriyet Gazetesi Haberi)

ulusal basin.jpgYOZGAT, (DHA)- YOZGAT'ta hayata geçirilen 'Abbas Sayar' adlı Gezici Kütüphane, 15 Temmuz'da Cumhuriyet Alanı'nda konuşlandırılarak, hizmete başlamasının ardından kırsal bölgelerdeki yerleşim alanlarına ziyaretlerini sürdürüyor. 

Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Metin Halıcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gönderilen 9,5 metre uzunluğa sahip gezici kütüphane otobüsünde 3 bin kitabın yer aldığını, bilgisayar donanımlarının bulunduğunu söyledi. Halıcı, toplumda okuma alışkanlığını geliştirmek, yaşam boyu eğitime katkıda bulunmak için gezici araçlarını nitelik ve nicelik olarak yükseltildiğini kaydetti. Halıcı, yerleşik kütüphanelerin bulunduğu yerlerden uzakta yaşayan vatandaşlara gezici kütüphane  aracıyla hizmet götürüleceğini ifade etti. Halıcı, “Gezici kütüphane, hasta, engelli veya eve bağımlılar olarak adlandırılabilecek toplumdaki özel grupların; nüfus açısından dağınık bölgelerde yaşayanların veya benzer nedenlerden dolayı yerleşik kütüphane hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlarımızın bilgi gereksinimlerini karşılamak ve vatandaşlarımıza bilgiye erişimde fırsat eşitliği sağlamak adına, modern kütüphanecilik ilkelerine göre kurgulanmış taşıtlar aracılığıyla hizmet götürüyor. Gezici kütüphane otobüsü en ücra noktaya kadar kitap taşıyor" dedi.
Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Halıcı, kütüphanenin ilk turunu tamamladığını, şimdi ise ikinci tur için köylere gittiğini kaydetti. Halıcı, "Gezici kütüphanemiz 20 köyümüzde 250 kişiye kitap verdi. Şimdi okunan bu kitapları teslim alıp, yerine yenilerini verecek. Bu arada da yeni üyelerin kayıtları yapılacak" diye konuştu.