YOZGAT İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Arkeolojik Sit Alanları

TURNA HÖYÜĞÜ TÜMÜLÜSÜ
Yozgat İli, Çayralan İlçesi, Curali Belde merkezinin yaklaşık 750 metre kuzeydoğusunda halk arasında Turnahöyüğü olarak bilinen, Ardıçpınarı Mevkiinde bulunan tümülüs yaklaşık 40 metre çapındadır.
 
HÖYÜK VE HAN KALINTISI
Yozgat İli, Çayıralan- Sivas karayolunun 2 - 2,5. kilometresinde ve yolun 100 - 150 metre güneyinde yer alan eliptik çapları yaklaşık 100 metre ve 200 metre olan ve Orta Tunç Çağı ile Bizans Dönemleri arası seramik buluntularının ve yapı taşlarının görülebildiği yaklaşık 20 metre yüksekliğinde bir höyük ile Selçuklular Döneminden kalmış bir han kalıntısı bulunmaktadır.
 
GÜNYAYLA KÖYÜ TÜMÜLÜSÜ
Yozgat İli, Çayıralan İlçesi, Günyayla Köyünün kuzeybatısında Beydağı Mevkiinde bulunmaktadır. 100 metre çapındadır. Tümülüsün güneydoğu bölgesinde 1 m² genişliğinde 12 metre uzunluğunda bir tünel açılarak mezar odasına ulaşılmaya çalışılmıştır. Tümülüsün tepesindede ayrı bir kaçak kazı bulunmaktadır.
 
KILLIBAYIR TEPESİ TÜMÜLÜSLERİ
Kıllıbayır Tepesi Konuklar eldesinin hemen kuzeyinde 1450 metre rakımlı bir tepedir. Tümülüslerden üçü tepenin zirvesinde, bir tanesi de tepenin doğusunda 1410 metre rakımlı düzlük üzerinde yer almaktadır. Tepe üzerindeki 3 adet tümülüs doğu-batı doğrultusunda yaklaşık 50 metre arayla dizilmiş durumdadır. Üç tümülüsten ortadaki daha büyük görünmektedir. Tümülüslerin üst kısımlarında fiziki tahribat vardır. 4 nolu tümülüs ise küçük bir yığıntı dışında tümülüsün toprak üstü konisi kaldırılarak yok edilmiştir.
 
KIZLARKONAĞI TÜMÜLÜSLERİ
Yozgat İli, Çayıralan İlçesi, Curali Beldesinin güneydoğusunda, Yeşilyurt Mahallesinde, Mantarlık Mevkiinde bulunmaktadır. Belediye su deposuna yaklaşık 50 metre uzakta, yerleşim yerne hakim konumdadır. Yayvan olan 1. tümülüs 20-25 metre çapında, 2-3 metre yüksekliğindedir. Bunun 25-30 metre güneydoğusunda bulunan 2. tümülüs yaklaşık 30 metre çapında ve 4 metre yüksekliğindedir. Tarım arazisi olmasından dolayı az miktarda tahribat tespit edilmiştir.