YOZGAT İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Celal Âtik

Celâl ATİK 1918 yılında Yozgat’a bağlı Boğazlıyan ilçesinin Yazıkışla köyünde doğdu. Celâl ATİK’in anasının adı Fadime, babasının adı Mustafa’dır. 3 er­kek, 1 kız kardeşin en küçüğüdür.
Celâl ATİK; güreşe Yazıkışla köyünde başladı. Her köy çocuğu gibi köyde küçük yaşta harman yerle­rinde, köy düğünlerinde ve komşu köylerde gençlerle güreş tutuşurdu.
 
Kendi köyü dahil, çevre köylerden de kendisini ye­nen çıkmazdı. Celâl ATİK, 15 yaşında babasının izni olmadığı halde Yazıkışla köyünden kaçarak Ankara’da görev yapan ağabeyi Şıh Mehmet’in yanına gitti. Burada bir müddet boş gezdi, daha sonra 1933 yılında Dışkapı’daki Kumaş fabrikasında işe girdi. Aynı zamanda güreş kulübüne yazılarak FinlandiyalI hocanın nezareti altında güreş çalışmalarını bu kulüpte devam ettirdi. Sikletinde bi­rinci olduktan sonra millî mayoyu giyerek Yaşar
 
DOĞU, Nasuh AKAR’la birlikte İsveç uçağı ile İngiltere’ye gitti. Orada birinci olduktan sonra za­manın Cumhurbaşkanı Sayın İsmet İNÖNÜ ta­rafından şampiyonlarımız, özel Türk uçağı ile Türkiye'ye getirildiler.
 
Kıtalar arası yaptığı müsabakalar ve elde ettiği so­nuçlar şöyledir :
 
1   — 1940 yılında yarı orta siklette Balkan ikinciliği aldı.
 
2   — 22-25 Ekim 1946 yılında sı, 'etinde Avrupa şampiyonu olarak altın madalya aldı.
 
3   — 31 Temmuz - 2 Ağustos 1948 Londra Olimpi­yatlarında sikletinde altın madalya aldı.
 
4   — 1949 yılında Dünya Şampiyonasında sikletinde birinci olarak altın madalya aldı.
 
Celâl ATİK; 1949 yılında güreş hayatından çekildi. 1956 yılında millî güreş takımımızın antrenörlüğüne getirildi. Uzun yıllar bu görevde kaldı. 1979 yılında öldü.