YOZGAT İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Yozgat Valisi Ziya POLAT Çadırhöyük ve Kerekenes Harabelerinde İncelemelerde Bulundu

      Yozgat Valisi Ziya POLAT, Yozgat Sorgun ilçesine bağlı Peyniryemez köyünde bulunan Çadırhöyük ve Şahmuratlı köyünde bulunan Kerkenes Harabeleri’nde incelemelerde bulundu.

     Bünyesinde Kalkolitik Çağı, Hititler, Frigler, Persler, Helenistik Çağ, Roma, Bizans ve Selçuklu izini barındıran Çadırhöyük'te, 2021 yılının ilk kazı ve temizlik çalışması başladı. Yozgat Valisi Ziya POLAT ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin ÇİFTCİ kazı çalışmalarını yerinde inceleyerek Kazı Başkanı Doç. Dr Tevfik Emre ŞERİFOĞLU’ndan bilgi aldı.

      Yozgat Valisi Ziya POLAT bu bölgelerdeki kazı çalışmalarının biran önce yapılarak buralarda bulunan tarihin gün yüzüne çıkartılması gerektiğini söyledi.

      Kazılar sonrasında bu bölgenin de bir kültür rotası şeklinde planlanması gerektiğini düşünüyoruz. Ama öncelikle buralarda yapılan kazı çalışmalarının bitirilmesi gerektiğini de söyledi.

     Kazı başkanı Doç. Dr. Tevfik Emre ŞERİFOĞLU da İngiltere Leicester ve Koç Üniversitesi adına kazı çalışmalarını yürüttüğünü belirterek "Geçen yıl itibariyle kazı başkanlığını yürütmeye başladım. Bu yeni süreçte 5 bin 500 yıllık Kalkolitik dönemden, Bizans ve Selçuklu dönemine kadar yaşantının olduğu höyük, Yozgat ve Sorgun için önemli bir merkezdir. Burada hem kazı hem de restorasyon çalışmalarını yürüteceğiz. Burayı turizme kazandırmak adına gerekli bazı projeler gerçekleştireceğiz. Çevrede, Kerkenes, Kuşaklı Höyük, Sarıkaya Roma Hamamı var. Bunların hepsini içine katarak bir turizm rotası oluşturmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

  • Çadırhöyük ve Kerkenes Harabeleri Resim1.jpg
  • Çadırhöyük ve Kerkenes Harabeleri Resim2.jpg
  • Çadırhöyük ve Kerkenes Harabeleri Resim3.jpg
  • Çadırhöyük ve Kerkenes Harabeleri Resim4.jpg
  • Çadırhöyük ve Kerkenes Harabeleri Resim5.jpg
  • Çadırhöyük ve Kerkenes Harabeleri Resim6.jpg
  • Çadırhöyük ve Kerkenes Harabeleri Resim7.jpg