YOZGAT İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Yapmadan Dönme

Çapanoğlu Cami; Çapanoğlu (Büyük) Cami, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Avrupa etkisinde ortaya çıkan Türk mimari tarzının Anadolu’daki önemli örneklerinden biridir. Görmeden gitme.

 

Saat Kulesi; Yozgat şehir merkezindeki bu heybetli ve asırlık kule şehrin sembollerinden bir tanesidir.

 

Yozgat Arkeoloji Müzesi; Arkeolojik eserler, etnografik eserler, 19. yüzyıl resim sanatının nadide örnekleri bu müzede sergilenir. Ziyaret etmeden gitme.

 

Bazilika Therma; 2018 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınan Sarıkaya Roma Hamamı ya da diğer adıyla Kral Kızı Hamamı, Roma Dönemi'ne aittir.

 

Kerkenes Harabeleri (Kayıp Şehir Pteria); Şehrin Demir Çağı'nda MÖ 600 yıllarında Medler tarafından kurulduğu tahmin edilse de 2003 kazı sezonunda Frigce yazıtlar bulunması, kentin bir Frig yerleşimi olabileceğini de gösterir.

 

Çamlık Milli Parkı; Yozgat denince ilk akla gelen yerlerdendir. Kısaca Çamlık adıyla bilinen bu yer, bitki örtüsü, su kaynakları ve ulu ağaçları ile ünlüdür. Doğa yürüyüşü yapmadan gitme.

 

Parmak Çöreği; Yozgat’a özel bir ekmek türüdür. Hakkıyla yapılması için hamur kıvamının ve pişme kıvamı ile usullerinin çok iyi bilinmesi gerekir.

 

Arabaşı, Yozgat’a has olan ve soğuk kış gecelerinin vazgeçilmezlerinden biri ve şehrin ise en önemli yöresel yemeklerinden biridir. Kışın geldiğinizde arabaşı çorbasını içmeden, hamurunu yutmadan gitme.

 

Sorgun, Sarıkaya ilçelerindeki zengin termal tesislerde şifalı sulara dokumadan gitme.

 

Çekerek Lavanta Adasında lavantalar görsel şölen sunarken, lavanta kokusu ile huzur bulacaksınız. Lavanta adasında lavantalarla süslü salıncaklarımızda çocukluğunuza yolculuk etmeden gitme.

 

Aydıncık İlçemizde Kazankaya Kanyonunda raftinge ne dersiniz. Kanyon içerisinden geçerken büyüleneceksiniz. Bu heyecan yaşamadan gitme.

 

Kuma gömülerek, özel maya ile yapılan Yozgat Çanak Peyniri’ni tatmadan gitme.

 

Akdağmadeni ilçesindeki Karadikmen Köyü’nde Meşe Anıt Ağacını, Çekerek ilçesi Kamışçık Köyünde Ulukavak Anıt Ağacını görmeden gitme.