YOZGAT İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Hakkında

Saraykent Yozgat iline bağlı, doğuda Akdağmadeni, batıda Sorgun, kuzeyde Kadışehri, güneyde Sarıkaya ile komşu, 341 km²’lik alana sahip bir ilçe olup, rakımı .’dir. Yozgat iline uzaklığı ise .’dir.

Eski adı Karamağara olan ilçemiz 1972 yılına kadar bucak iken, bu tarihte çıkan bir kanunla Belediye teşkilatı kurularak kasaba olmuştur. Karamağara’nın ismi 17.02.1975 tarih ve 7-9461 sayılı kanunla Saraykent olarak değiştirilmiş 20 Mayıs 1990 tarih ve 3644 Sayılı kanunla ilçe olarak Yozgat iline bağlanmıştır.

İlçemizin Saray mahallesinde bulunan Romalılardan kalma han ve hamam kalıntıları Saraykent’in eski bir yerleşim merkezi olduğunu göstermektedir.

1941 yılında Karamağara’da büyük bir deprem olmuş ve çok sayıda vatandaş hayatını kaybetmiş ve yerleşim yerlerinin tamamına yakını yıkılmıştır.1970 yılında da sel felaketi yaşanmış 5 vatandaş hayatını kaybetmiş çok sayıda büyük ve küçükbaş hayvan telef olmuştur.

İlçeye bağlı 2 kasaba ve 13 köy, 12 mahalle muhtarlığı bulunmaktadır.

YERLEŞİM YERİ

NÜFUS

Merkez

6.305

Başpınar

296

Benli

427

Çiçekli

1.110

Çiçeklihüyüğü

306

Dedefakılı (B)

1.705

İzibüyük

267

Kamberli

76

Karapınar

657

Kesikköprü

179

Kösealili

391

Ozan (B)

1.823

Parmaksız

181

Sarayözü

533

Sögütlü

279

Altınsu

599

TOPLAM

15.134

İlçe nüfusunun çoğunluğu, geçimini tarım, hayvancılık ve besicilikler sağlamakta, İlçede bulunan toplam dört adet farklı alanlardaki fabrikalarda (tekstil, hazır beton, plastik kapı pencere ve un fabrikaları) vatandaşlarımız çalışmaktadır. Ayrıca 20 dükkan kapasiteli küçük sanayi sitesinde 50 kalifiye eleman istihdam edilmektedir. İlçemiz nüfusu kayıtlı çok sayıda vatandaş yurt dışında işçi olarak çalışmaktadır. İlçemize yurt dışından yaz aylarında gelen gurbetçiler tarafından ekonomisi birazda olsa canlanmaktadır.

İlçemizde Karasal iklim tipi görülmektedir.Bu iklim yazları sıcak ve kurak kışları çok soğuk ve kar yağışlıdır.Yıllık en fazla yağışlar ilkbahar mevsiminde meydana gelmektedir. Yıllık yağış ortalaması , yıllık sıcaklık ortalaması civarındadır.Karasal iklimin belirgin özellileri yıllık sıcaklık farklarının fazla oluşu, insan hayatını oldukça etkilemekte ve yaşam şeklini belirlemektedir.Buna bağlı olarak, halk hayvancılık ve tarımı bir arada yapmaktadır. İlçemizin bitki örtüsü Bozkır bitki örtüsüdür. İlçe topraklarının % 17.5’i Meşe ormanları, çok az miktarda da Çiçeklihüyüğü ve Kesikköprü Köylerinde çam ormanları vardır.

İlçemizde turizm yönünden Romalılardan kalma han ve hamam kalıntıları vardır. Ayrıca Kesikköprü köyünde Sarayönü Han ve Divanlı mahallesinde Divanlı Kayalıkları ve mağaraları turizm açısından ziyaret edilen yerlerdir.