YOZGAT İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Yozgat'ta İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması Toplantısı Yapıldı

           Kültür ve Turizm Bakanlığınca, ülkemize gelen ziyaretçi sayısını artırmak, nitelikli hale getirmek, Türkiye'nin dünya çapındaki olumlu algısını güçlendirmek ve turizmin on iki aya yayılmasını sağlamak amacıyla yurt dışında ve yurt içinde çeşitli tanıtım, reklam ve halkla ilişkiler faaliyetleri yürütülmektedir.
         Bu kapsamda, 2021 yılında hayata geçirilmesi planlanan iletişim stratejisi için, uluslararası alanda destinasyonlarımızın daha etkin tanıtımını destekleyecek bir organizasyon yapısı Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) içerisinde kurulmuştur. "İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması” adı verilen söz konusu organizasyon ile iller arası koordinasyonun üst seviyeye taşınması, illerde turizm adına faaliyet gösteren paydaşlarla işbirliği modeli geliştirilmesi, her ilin kendini çok daha güçlü bir şekilde tanıtmasının sağlanması ve ülkemiz turizm tanıtımının resmi platformu yapısına kavuşturulan GoTurkey üzerinden, illerimizin turizm potansiyelinin dünyaya aktarılması için kapsamlı bir çalışma başlatılmıştır.
         Bu nedenle Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından Yozgat Valiliğimiz ve Müdürlüğümüz koordinasyonunda Yozgat Merkez Hükümet Konağı konferans salonunda "İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması” toplantısı düzenlenmiştir.
        
Toplantıya Yozgat Valisi Ziya POLAT, Belediye Başkanı Celal KÖSE, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet KARADAĞ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin ÇİFTCİ, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Genel Müdür Yardımcısı Elif BALCI FİSUNOĞLUve ajans temsilcileri, Yozgat İl ve İlçelerimizden Kamu Kurum ve Kuruluş Yetkilileri, Otel ve Seyahat Acentesi Yetkilileri ile sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla toplantı gerçekleştirilmiştir.
            
Valilik Konferans Salonu'ndaki toplantı İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin ÇİFTCİ’nin Yozgat turizm hakkında yapmış olduğu açılış konuşmasından sonra Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TAG) Genel Müdür Yardımcısı Elif Balcı FİSUNOĞLU, ajansın çalışmaları ve Yozgat'ın tarihi, turistik alanları ile yemeklerinin tanıtılması, kente turist çekilmesi kapsamında neler yapılacağı hakkında bilgi aktardı.
           
Toplantıya katılan katılımcıların görüş ve önerileri alındıktan sonra konuşan Yozgat Valisi Ziya POLAT, yapılan bu tür toplantıların ve çalıştayların önemli olduğunu ancak bunun sahaya yansıtılması gerektiğini söyledi.
          
Yozgat Valisi Ziya POLAT, ellerinde bugüne kadar yapılmış çok sayıda çalıştay evrakı bulunduğunu ifade ederek, "Neler yapılması gerektiği konusunda yol haritaları çizilmiş ama artık sahaya inilmesi lazım. Turizm değerleri bakımından iyi durumdayız ama turizmden para getiren değerimiz çok az. Roma hamamı var, Kazankaya Kanyonu, Çamlık Milli Parkı'mız var ama yeterince turist çekemiyoruz. Çamlık Milli Parkı'nın değerini artırmamız lazım, burasını turizm değeri yapmamız lazım. İnsanımız turizmden para kazanırsa bu değerlere daha fazla salip çıkar." dedi.
          
Termal konusunda Sorgun ilçesinin iyi durumda olduğunu kaydeden Yozgat Valisi Ziya POLAT  " Sarıkaya, Boğazlıyan, Yerköy ilçemizde de adımlar atılması lazım. Akdağmadeni ormanlarımız var, bunları turizme kazandırmamız gerekiyor. Pandemi ile kamp turizminin önemi arttı, insanlar artık otelleri değil, kamp alanlarını istiyor. Buna göre altyapı oluşturmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı
             
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE de Yozgat'ın tarihi, turistik ve yemek konusunda zengin kaynakları olduğunu aktardı.
         
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE "Bütün ilçelerimizin kendine göre önemli turizm değerleri var ve bu değerleri öne çıkarmak için çaba sarf ediyor. Bu konuda Yozgat'ı bütün olarak görmek ve bütün değerlendirerek tanıtmak gerekir." dedi.
          
Toplantı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Genel Müdür Yardımcısı Elif BALCI FİSUNOĞLUnun toplantıya katılan katılımcıların görüş ve önerilerini cevaplandırması ile toplantı sona ermiştir.

  • Destinasyon_Resim1.JPG
  • Destinasyon_Resim2.JPG
  • Destinasyon_Resim3.JPG
  • Destinasyon_Resim4.JPG
  • Destinasyon_Resim5.JPG
  • Destinasyon_Resim6.JPG
  • Destinasyon_Resim7.JPG
  • Destinasyon_Resim8.JPG
  • Destinasyon_Resim9.JPG